Sporckovy Lázně Kuks byly, jsou a budou Theatrum. Divadlem světa, přírody a umění i divadlem na divadle. Již v roce 1697 lázeňské hosty bavil kočovný loutkář Johann Christoph Neumann s marionetou „Polizinello“, neapolským Pulcinellou, předchůdcem německého Kasperle a českého Kašpárka. Historický Comoedien-Haus v Kuksu byl od roku 1702 svědkem činoherních představení německých profesionálních hereckých společností jako zdroj zábavy a poučení pro lázeňské hosty od nemocných poddaných až po vysokou evropskou šlechtu. Pro všechny zdarma. Myšlenka na obnovení Comoedien-Hausu na východní straně kukské osy se zrodila v roce 2002, když obec Kuks prodávala neudržovanou stodolu jako sklad stavebního materiálu a sklepy – dřevníky pro nájemníky v sousedství. Už v témž roce se objekt po 300 letech (1702)) stal opět bijícím srdcem nově založeného tematického festivalu THEATRUM KUKS (22. 8. 2002) a domovskou scénou souboru Geisslers Hofcomoedianten.
Je-li loutka oživlým dřevem a barokní socha zkamenělým hereckým gestem, proč by nemohla ožít Braunova socha jako marioneta? A kde jinde než v Kuksu? S. Bohadlo (2018)
V roce 2008 vytvořil Jiří Nachlinger (*1981) pro připravované absolventské představení režiséra Petra Haška nadživotní sochu-loutku ďábelského notáře podle Braunovy předlohy Fitzli-Putzli, který už léta v Comoedien-Hausu v Kuksu „bydlí“. Odtud byl už jen krůček k oslovení řezbáře, sochaře a scénografa k vytvoření celého braunovského souboru velkých marionet. I po rekonstrukčních pracích na památkově chráněném objektu pod vinohradem zůstává Comoedien-Haus nadále divadlem, ale stal se zároveň Galerií loutek Jiřího Nachlingera s expozicí Braunova socha loutkou s celkem 50 autorskými díly podle Braunových sochařských předloh (do konce roku 2020). Divadelní park s expozicí těchto loutek a s divadelním barokním vozem Carro Commediale je součástí nového rozměru Kuksu a vzdává hold barokní kukské sochařské a loutkářské tradici z konce 17. a 1. třetiny 18. století. Je originálním propojením a vyvrcholením dosavadních badatelských, památkářských, uměleckých i poutnických návratů do jedinečné perly baroka – Kuksu, jak pro domácí tak pro zahraniční návštěvníky od dětí po prarodiče. Galerie Nachlingerových loutek podle Brauna přímo rozvíjí patronát UNESCO (2016) nad českou loutkářskou tradicí včetně pravidelných loutkářských představení.
Divadelní park s expozicí loutek v Kuksu byl pořízen za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj. Tvorba loutek byla financována Královéhradeckým krajem
www.galerieloutekkuks.cz